Inwestycja w odnawialne źródła energii, szczególnie przy obecnie dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynku energii powodującym wzrost cen energii elektrycznej jest ekonomicznie bardzo uzasadniona:
Pozwala uzyskać wymierne efekty finansowe poprzez zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej
Podnosi wartość lokalu.
Zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców i części wspólnych budynku.
W obecnym stanie prawnym najbardziej korzystny jest program Grant OZE, pokrywający koszty inwestycji w odnawialne źródło energii wytwarzające energię elektryczną na potrzeby właścicieli lokali w budynku wielolokalowym w wysokości 50% poniesionych kosztów netto. Prosumenci zbiorowi mogą korzystać też z powszechnie dostępnych form kredytowania inwestycji w OZE.
Instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów zbiorowych są pod względem ekonomicznym bardziej korzystne w porównaniu z takimi instalacjami dla klientów indywidualnych. Ma na to wpływ efekt skali inwestycji (jeden falownik dla wszystkich mieszkańców, uproszczona ścieżka dla zgód i pozwoleń, niższe koszty elementów instalacji w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe).
Okres zwrotu z inwestycji uzależniony jest od sposobu inwestowania, rodzaju wybranych urządzeń, warunków zewnętrznych (nasłonecznienia) i poniesionych kosztów, których wysokość uzależniona jest m.in. od sposobu inwestowania. Zakładając optymalne warunki inwestycji w fotowoltaikę, obowiązujące i planowane ceny energii elektrycznej na lata następne, inwestycja zwraca się w niecałe 4 lata, przy wykorzystaniu grantu OZE w 2 lata.
Zasady rozliczeń wytworzonej energii elektrycznej regulują przepisy prawne i zapisy umowy między prosumentami zbiorowymi. Wspomniane źródła zasad rozliczeń zapewniają poszczególnym właścicielom lokali, którzy zdecydowali się na przystąpienie do grupy prosumentów zbiorowych określony, procentowy udział w ilości wytworzonej energii elektrycznej. Gwarantują prawne instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej z fotowoltaiki m.in. wirtualny, wartościowy magazyn nadprodukowanej energii na potrzeby zakupu energii elektrycznej w przypadku braku pokrycia jej zużycia przez instalację fotowoltaiczną (np. w nocy).