Zarządcy wielolokalowych budynków mieszkalnych mogą w zależności od istniejących warunków i rozwiązań organizacyjnych zainwestować w instalację fotowoltaiczną na potrzeby zużycia energii elektrycznej tylko dla części wspólnych budynku lub na potrzeby mieszkańców i części wspólnych budynku. W obu przypadkach możliwe będzie wykorzystanie grantu OZE.
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców i części wspólnych budynku. Buduje wizerunek odpowiedzialnego, dbającego o mieszkańców i o środowisko naturalne zarządcy. Przynosi wymierne korzyści ekonomiczne poprzez znaczne zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej.
Organizacja prosumpcji zbiorowej musi być zgodna z wymaganiami Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Spełnienie tych wymagań determinuje możliwość skorzystania z prawnych i finansowych instrumentów wsparcia dla mieszkańców budynków wielolokalowych, zdecydowanych na uzyskanie korzyści wynikających z realizacji inwestycji w instalację OZE.
Dla możliwości uzyskania grantu OZE nie ma znaczenia gdzie będzie umiejscowiona instalacja fotowoltaiczna. Może być zainstalowana na budynku lub na gruncie. Warunkiem jest aby instalacja fotowoltaiczna związana była wyłącznie z wielolokalowym budynkiem mieszkalnym.
Okres zwrotu z inwestycji uzależniony jest od sposobu inwestowania, rodzaju wybranych urządzeń, warunków zewnętrznych (nasłonecznienia) i poniesionych kosztów, których wysokość uzależniona jest m.in. od sposobu inwestowania. Zakładając optymalne warunki inwestycji w fotowoltaikę, obowiązujące i planowane ceny energii elektrycznej na lata następne, inwestycja zwraca się w niecałe 4 lata, przy wykorzystaniu Grantu OZE w 2 lata.