Prosumentem zbiorowym może być odbiorca końcowy wytwarzający na własne potrzeby energię elektryczną z odnawialnego
źródła energii przyłączonego do wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego.
Szczegółowe warunki funkcjonowania prosumentów zbiorowych wskazują zapisy Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jednym z nich jest zawarcie umowy między prosumentami zbiorowymi i ustanowienie ich reprezentanta.
Wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana ma być na potrzeby własne prosumentów zbiorowych. Każdemu z nich przysługuje określony procentowy udział w wytworzonej energii elektrycznej. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej w postaci wartościowej przechowywane są w wirtualnym portfelu prosumenta zbiorowego i przeznaczone są na zakup energii z sieci, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe niż ilość energii produkowanej przez instalację odnawialnego źródła energii (np. w nocy).
Reprezentant prosumentów ustanowiony przez prosumentów zbiorowych posiada zdolność prawną do reprezentowania ich w szczególności w relacjach z operatorem systemu dystrybucyjnego, zarządcą budynku wielolokalowego lub organami administracji architektoniczno – budowlanej. Reprezentantem prosumentów zbiorowych może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną.